Lebanon Reporter

July 16, 2013

Flanary Open concludes during the weekend

By Will Willems Sports Editor
Lebanon Reporter

---- — Lebanon — The Bob Flanary Open Tennis Tournament concluded Sunday after four days of local tennis.

Seven of the 16 events were won by Lebanon residents, with some events featuring two local participants in the final.

The following were the results:

Men’s A SIngles: Eric Pottest, Indianapolis defeated David Smith, Indianapolis 6-3, 6-2.

Men’s B Singles: Leonardo Hernandez, Lebanon defeated Alden Woods, Lebanon 6-4, 6-1.

Women’s B Singles: Jaclyn Hyman, Galveston won over BreAnna Sawyer, Avon 6-1, 6-0.

Boys’ 18 Singles: Sam Godby, Lebanon beat Ragharum Srinivasan, Lebanon 6-3, 6-4. Justin Woodard, Lebanon won the consolation final over Mason Townsley, Frankfort, 2-6, 6-1, 10-5.

Boys’ 16 Singles: Justin Woodard, Lebanon won over Tyler Boggess, Lebanon 7-6 (8-6), 6-2. In the consolation finals Chris King of Crawfordsville defeated Noah Davidson, Lebanon, 6-1, 6-1.

Boys’ 14 Singles: Sam Jackman from Darlington beat Luke Copper of Attica 7-5, 6-1. The consolation finals pitted two up and coming Lebanon boys, with Michael Wright defeating Cody Hollingsworth 6-1, 6-0.

Girls’ 18 SIngles: Sasha Sokolchik, West Lafayette defeated Megan Warren, Fishers 6-0, 6-3

Girls’ 16 Singles: Kaidlyne Neukam, Crawfordsville won over Staci Cline of Lebanon 6-4, 6-2.

Girls 14 Singles: Kate Stanley of Lebanon, beat Mary Jackman of Darlington, 6-2, 7-5. And Kourtney Neukum, Crawfordsville, defeated Megan Lucas of Lebanon 6-3, 6-3 in the consolation finals.

Men’s A Doubles: Brad Mustin, Indianapolis and LHS Tennis Coach with Mitchell Trammell of Brownsburg won the division beating Conner Hunt, Fairmont and Dave Smith of Indianapolis 6-3, 6-4.

Men’s B Doubles Round Robin: Dave and Nick Wright of Lebanon defeated Doug Curts, Lebanon and Chris Foster, Indianapolis 6-4, 6-1. The event was won by Lebanon residents Alden Woods and Mitchell Starkey 2-0.

Men’s 45 Doubles Round Robin: Darin Anderson and Carl Schten of Kokomo defeated Roy Flanary and Steve Wilson of Lebanon to take the event 2-0.

Boys 18 Doubles: An all Lebanon final resulted in Ragharum Srinivsan and Zach Rice beating Jacob Copeland and Nick Wright 6-4, 6-3. The consolation finals were won by Malachi Vann and Grayson Heinbaugh of Lebanon over Zach Carroll and Anthony Tran of Kokomo, 6-0, 6-0.

Boys 14 Doubles Round Robin: Sam Hood/Cody Hollingsworth defeated Tommy Kouns and Brandon Lee, all of Lebanon 6-0, 6-2. The event was won by Sam and Matt Jackman, Darlington 2-0.

Mixed A Doubles: Blake and Jordan Orner of Avon defeated LHS grads Brad Mustin and Ali O’Conner 2-6, 6-3, 7-6 (7-2).

The following were the results of Saturday’s semifinals:

Mens’ A Singles: Eric Pottest, Indianapolis, defeated Conner Hunt, Fairmont 6-4, 6-3; David Smith, Indianapolis beat Keith Glover, Indianapolis 5-7, 7-5, 6-0

Mens’ B Singles: Leonardo Hernandez, Lebanon defeated Chris Foster, Indianapolis 6-4, 6-0; Alden Woods, Lebanon beat Dave Wright, Lebanon 6-4, 7-6 (8-6).

Women’s B Singles: BreAnna Sawyer, Avon defeated Ali Mullen, Lebanon 6-3, 6-4

Boys’ 18 Singles: Sam Godby, Lebanon defeated Malachi Vann 6-2, 6-3; Ragharum Srinivasan beat Zach Rice 6-4, 6-3. Consolation: Justin Woodard defeated Dalton Bush 6-2, 6-1

Boys’ 16 Singles: Justin Woodard, Lebanon defeated Chanse Franklin, Lebanon 6-2, 6-4; Tyler Boggess, Lebanon beat Luke Cooper, Attica 7-5, 6-0; Consolation: Chris King, Darlington beat Jacob Copeland, Lebanon 2-6, 6-4, 10-8.

Boys’ 14 Singles: Luke Cooper, Attica defeated Sam Hood, Lebanon 6-1, 6-1; Sam Jackman, Darlington beat Drew Davidson, Lebanon 6-1, 6-0. Consolation: Michael Wright, Lebanon defeated Drew Davidson, Lebanon 6-0, 6-0.

Girls’ 18 Singles: Megan Warren, Fishers defeated Jayna Huber, Peru 6-1, 6-1; Sasha Sokolchick, West Lafayette beat Taylor Dejka, Lebanon 6-2, 6-1.

Girls’ 16 Singles: Kaidlyne Neukam, Crawfordsville won by injury default over Megan Stuteville; Staci Cline, Lebanon defeated Katie Myers, Fishers 6-3, 6-3.

Girls 14 Singles: Mary Jackman, Darlington defeated Megan Lucas, Lebanon 6-0, 6-0; Kate Stanley, Lebanon beat Kourtney Neukam, Crawfordsville 6-1, 6-1.

Mens’ A Doubles: Brad Mustin, Indianapolis/Mitchell Trammell, Brownsburg defeated Shawn Flanary, Greentown/Keith Waterman, Indianapolis 4-6, 6-4, 6-1; Conner Hunt, Fairmont/David Smith, Indianapolis defeated Keith Glover, Indianapolis/John Wright-Piekarski, Indianapolis 6-4, 4-6, 6-2.

Mens’ B Doubles: Alden Woods and Mitchell Starkey, Lebanon defeated Doug Curts, Lebanon and Chris Foster, Zionsville 6-4, 6-0.

Mens’ 45 Doubles: Roy Flanary and Steve Wilson, Lebanon defeated Todd Stanley and Matt Stuteville, Lebanon 6-0, 6-0.

Boys 18 Doubles: Nick Wright/Jacob Copeland, Lebanon defeated Malachi Vann/Grayson Heinbaugh, Lebanon 7-5, 6-2; Raghuram Srinivasan/Jacob Wright beat Zach Carroll/Anthony Tran, Kokomo 6-0, 6-0; Consolation: Malachi Vann/Grayson Heinbaugh defeated Zach Carroll/Anthony Tran 6-0, 6-0.

Boys’ 14 Doubles: Championship: Sam and Matt Jackman, Darlington defeated Sam Hood/Cody Hollingsworth 6-2, 6-4.

Girls 18 Doubles: Megan Stuteville/Shelby Dejka, Lebanon injury defaulted to Riley Isgrigg/ Abby Pierce, Frankfort. Championship: Jayna Huber/Madison Deniston, Peru defeated Kate Stanley/Sydney Horvat, Lebanon 6-1, 6-0. Isgrigg/Pierce defaulted to the winner.

A Mixed Doubles: Blake and Jordan Orner, Avon defeated Weston Wright/BreAnna Sawyer, Avon 6-0, 6-2; Brad Mustin/Ali O’Conner, Indianapolis beat Tim Wright/Lisa King, West Lafayette 6-4, 6-2.